Autor Tema: Čudan zvuk nakon gašenja motora  (Posjeta: 2461 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

ante_DS

• Gost
Čudan zvuk nakon gašenja motora
« : Studeni 22, 2011, 20:35:45 »
Pozdrav svima,

s obzirom da mi se nedavno pojavio neki čudan zvuk nakon gašenja motora, te ovlašteni servis isti ne čuje, molio bih forumaše za pomoć da li su imali sličnih problema.

Naime, radi se o 308 1.6 hdi. Bio sam u ovlaštenom servisu i voditelj servisa je sjeo u vozilo i čuo taj zvuk, uvezao auto u radionu, ali bez riješenja. Vele, zvuk se nečuje. I doista više puta za redom je auto paljen i gašen ali ništa.

S obzirom da sam malo proučavao zašto se sada njima nije čulo to cviljenje, a ja ga čujem u 99% slučajeva kada ugasim auto, došao sam do zaključka da se zvuk javlja samo nakon vožnje.

Znači nakon paljenja i gašenja, te kratih relacija, nema nikakvog zvuka nakon gašenja motora, već iskljućivo nakon "dužih" vožnji.

Pod duže vožnje ne mislim na 100 km, već na nekoliko km, dok su u servisu vozilo testirali vjerojatno u krugu servisa.

Nakon nekog vremena, ponovno odlazim u servis i ponovno ista prića. Naravno, voditelj servisa je ponovno čuo taj zvuk ali majstori ponovno ništa. Vjerojatno zato što ga nisu niti testirali.

Po pogledu voditelja servisa pretpostavljam da se slaže sa monom ali mi nemože pomoći, dok me majstor ubjeđuje kako je s vozilom sve u redu i da se ništa ne brinem. I na rastanku, veli voditelj, da će se još konzultirati ili tako nešta i da će mi se javiti. Prošlo je već nekoliko mjeseci, ali ništa od javljanja....

Naravno, ne brinem se jer vozilo ima garanciju, niti vidim nekakve promjene u potrošnji, ponašanju, radu, ali me ubija taj iritantni zvuk nakon svakog dolaska na posao i gašenja auta, nakon povratka kući itd. itd....

Da bi me bolje shvatili o kakvom se iritantnom zvuku radi, isti sam snimio i u nastavku je link, pa poslušajte.

http://www.youtube.com/watch?v=og9VGby_7zY&feature=channel_video_title

Ako je itko imao sličnih iskustava, molio bih za savjet.

Offline Slani

• 508
  • Spol: Muški
  • Auto: Peugeot 206 -1.1 , 308-1.6VTI. OBA DVA NA PLIN.
Odg: Čudan zvuk nakon gašenja motora
« Odgovori #1 : Studeni 23, 2011, 00:55:44 »
Zanimljivo.
Ovo si snimo nakon gašenja motora?
Kontakt je ostao ili je i on bio ugašen?
Osim ovog melodićnog zavijanja čuje se i tok-tok u dva navrata. Taj tok-tok je isto iz motora?

ante_DS

• Gost
« Odgovori #2 : Studeni 23, 2011, 07:16:13 »
Snimljeno je nakon gašenja motora, a zvuk počinje sekundu ili dvije nakon gašenja. Kontakt je ugašen a ključ je u đepu.
I ovaj drugi zvuk dolazi iz predjela motora, ali ga isto nemogu locirati od kuda točno dolazi. Naime, ovaj drugi zvuk me toliko ne zabrinjava jer se javlja i kod drugih auta s istim motorom, ali ovaj prvi mi ide strašno na živce.

Offline ivanzd

• Član kluba
  • RCZ
  • Lion-king
  • Auto: Peugeot: 206sw, 307xsi, 308sw, boxer
« Odgovori #3 : Studeni 23, 2011, 22:14:12 »
kod mene na 307 hdi isto ima ovaj "drugi zvuk" ono tok tok i lagano jedva primjetno pistanje kad ugasim 10 sec al ovo smjesno cviljenje nema...mislim da ipak postoji neki problem to tak nije bas normalno po meni...daj ti to u servis i trazi zamjesnog a svog nemoj uzet dok ne bude skroz u redu...tako sam ja narpravio s boxerom od firme koji je treso kad je iso u rikverc i naravno serviserima nije treso opravdanje je bilo da neznam vozit...onda sam se posvađo s pola servisa i na koncu je zamjenjen komplet zupcanika i sad je to blaze al se jos uvijek cuje garancija je izasla a racun je osto otvoren ako nesto se desi ide o njihovom trosku...i sad sam sa svima u servisu dober jer se ispostavilo da sam u pravu...tjeraj ti to da ti srede inace ce ti proc garancija a kvar ostat...onda ce odma znat sto je i naredat ti toga svotu od 10000kn sta sve treba mjenjat
It's a never ending battle of making your cars better and also trying to be better yourself.

Offline domy_os

• Član kluba
  • 508
  • Auto: 307 SW 2.0 HDi
« Odgovori #4 : Studeni 23, 2011, 22:14:50 »
Neki ventilator ili turbina dok se zaustavlja, nema što drugo biti...

Offline Streetrace

• 308
  • Auto: Mercedes-Benz E 350 coupe, Honda CBR 1000-RR
« Odgovori #5 : Studeni 23, 2011, 22:43:22 »
Imao sam slicnu situaciju s jednim autom, na kraju se ispostavilo da se radilo o zaustavljanju ventilatora kilera. Isto bi izasao iz auta, zakljucao ga i onda bi odjednom zacvilio. U voznji se nije culo jer i nije tako jak zvuk, a i izolacija je tu...

Da ne spominjem da su u mercedesu "ispravno locirali" kvar "ili turbinu ili remen" i tražili basnoslovnu cifru za izmjenu.  :kidam:
Though I Fly Through the Valley of Death, I Shall Fear No Evil, For I am at 30,000 Feet and Climbing...

ante_DS

• Gost
« Odgovori #6 : Studeni 23, 2011, 22:55:35 »
Hvala na komentarima, možda se još tko javi da je imao istu situaciju...
U svakom slučaju, nevjerojatna je ta nezainteresiranost da riješe proble, a kad prođe garancija, kao što veli ivanzd, raskopat će pola autu ako bude potrebno i sve dobro naplatiti.

Možda bi bilo bolje otići u drugi servis, jer kod ovih se osjećam kao bedak, ja čujem oni ne, a možda se još jave, tko zna...

Offline Slani

• 508
  • Auto: Peugeot 206 -1.1 , 308-1.6VTI. OBA DVA NA PLIN.
« Odgovori #7 : Studeni 23, 2011, 22:58:12 »
Rekao bih da nije ventilator.
Turbinu neću komentirati jer da ovako cvili nema logike.
Zvuk cviljenja se javlja u nekoliko navrata, a ide ovako: cvilja - tok  - - tok pa cvilja - tok -- tok- cvilja -tok.
Znači imaš ciklus : tok - cvilja - tok
Meni se čini ( nemam poima o ovom motoru, ali..) da zvuk tok - tok proizvodi ili elektroventil ili neki regulator pritiska, a cviljenje potiće od nekog plina ili tekućine  kojoj nakon gašenja motora pada tlak (kroz ventil ili regulator) i tada proizvodi cvilju.
 Da nije možda poravnavanje tlaka u sistemu goriva?
Možda sam u krivu , ali ovo mi je asocijacija.
Ako se može (ako  nije prevruće) ruku -prst nasloniti na sumnjive elemente te češ osjetiti "zujanje" matrijala dok se javlja cvilja i tok-tok.

ante_DS

• Gost
« Odgovori #8 : Studeni 23, 2011, 23:23:04 »
Pozdrav Slani, probat ću malo ovaj vikend osluškivati možda dođem do nekog novog zaključka. Naime, doista je teško ispod haube locirati od kuda dolaze zvukovi. Snimao sam prednji dio jer mi se čini da od tuda dolazi zvuk a i vidi se na početku ovo pomicanje poprečne polugice.
Mislim da ova dva zvuka nemaju veze jedan s drugim iako se čini da se izmjenjuju...

Offline zuby

• Predsjedništvo
  • RCZ
  • Auto: 206 1,9D 206 GTI
« Odgovori #9 : Studeni 23, 2011, 23:29:00 »
pomocu dijagnostike se mogu ispitivati razni elementi vozila pa se i eliminirat neki djelovi a ovako zvucno i nasljepo jos preko youtube-a jako tesko

Offline Roby

• Član kluba
  • RCZ
  • Auto: Peugeot 308, Millesim 200, 1.6 hdi
« Odgovori #10 : Studeni 24, 2011, 12:02:08 »
Na mom se zasad takvi zvukovi ne čuju, ali se čuje prednji ovjes naročito kad je hladno (tok-tok). Nemoj se puno zamarati samo peri i gas dok ide!
...dok ne probam lava, za mene je kralj životinja....svinja...

Offline bruce80

• 508
  • Auto: Peugeot 307 hdi sw 90ks
« Odgovori #11 : Studeni 24, 2011, 12:39:02 »
Čuj frendu je cvilila hauba, podmaži sve šarke i polugice i možda se izgubi taj zvuk..

lukas

• Gost
« Odgovori #12 : Studeni 25, 2011, 14:05:54 »
Visokofrekventno pištanje se javlja i na mojem HDI-u na 308-ici. MIslim da je to od mjerača protoka zraka u motoru(oni znaju stvarati taj zvuk) ali ovo ružanje/cviljenje mi zvući kao da se neka klapna pokušava zatvoriti ili da neki ventil propušta tlak ili vakum. Ne vjerujem da bi mogla biti turbina. Možda nešto iz sustava automatske klime jer ona ima elektro klapne koje se zatvaraju nakon gašenja motora...da nije koja od njih? Vjerujem da bi to najbolje rješio na taj način da upališ motor i mjenjaš postavke na klima uređaju i onda osluškuješ da li se nešto dogadja sa klapnama.
Ili je ventilator motora pa da struže negdje???? Ovako je teško reći temeljem samo zvuka. pronađi izvor zvuka.

Offline freak_kc

• 508
« Odgovori #13 : Studeni 25, 2011, 18:38:02 »
rezonancija zvuka koja se javlja zbog  kontrole elektroventila turbine pri čemu računalo motora otvara i zatvara ventil a pošto on radi na vakum a u sistemu ima vakuma  on pokušava otvoriti i zatvoriti rasteretni ventil turbine.- probaj nakon vožnje odpojiti onu malu cijevčicu na turbini i poslušaj zvuk ako zvuk nestane onda je u pitanju membrana u rasteretnom ventilu turbine. to nemora biti kvar, a vrlo lako se može simulirati zvuk i bez vožnje- no pitanje je kolko se kome da zezati s tim
 kaj se tiče egr-a i klapni na usisu one proizvode piskutav zvuk- to je lukas objasnio.

lukas

• Gost
« Odgovori #14 : Studeni 26, 2011, 01:19:17 »
Moguće da je ovo kod turbine....WG ventil ako je sustav tako napravljen kako si opisao da ga kontrolira elektronika ali zašto bi se to pojavljivalo dok je motor tek ugašen? Svakako zvuči kao neka membrana , propuštanje zraka ili slično.

Offline freak_kc

• 508
« Odgovori #15 : Studeni 26, 2011, 05:13:57 »
zbog vrlo malog vakuma, a kad motor radi  onda je vakum veči a i ventil je otvoren ili zatvoren