Peugeot Klub Hrvatska

Autor Tema: P308 [T9] Ugradnja NAC-a umjesto SMEG-a, Apple CarPlay, MirrorLink, AndroidAuto  (Posjeta: 5164 vremena)

Offline dkarolj

• 208
  • **
  • Auto: P308 T9 HDi 120, P5008 HDi 120, Škoda Superb 3.6 V6 4x4 DSG 260
Kako sam prošle godine kupio P308 1.6 HDi Active koji nije imao navigaciju počeo sam istraživati mogućnosti ugradnje iste, te prije tjedan dana ugradio digitalni NAC u svoju 308-icu.

GPS u 308-ici je moguće ugraditi samo zamjenom uređaja koji je ima hardverski ugrađeno, a postoje 2 vrste SMEG i NAC

Continental NAC je naprednija verzija uređaja s TomTom Connected 3D koja se tek u 308-icu počela ugrađivati polovicom 2017. odnosno od facelift modela te također ima drugačiji ekran i raspored priključaka. Najveću pomoć oko ugradnje možete dobiti na stranici francuskog Peugeot foruma - https://www.forum-peugeot.com/Forum/threads/tuto-remplacement-smeg-par-un-nac-sur-308-ajout-bta-2-0.9539/ i to direktno od autora teme VLud koji ima specijalizirano znanje uz ugradnju, kalibraciju i kodiranje nakon ugradnje.

Moja auto je sada ušao u novu eru povezanosti jer imam AppleCar Play, Mirrorlink, AndroidAuto, WiFi, mogućnost panoramske kamere, DAB+, 2xUSB itd, Bluetooth.... S AndroidAuto možete direktno na ekranu koristiti Google Maps, Waze, Spotify, glasovne komande "OK Google" itd.

Potreban hardware za ugradnju u P308

1. NAC uređaj
Analogni (AM/FM) - 9821908880 kalibracije 16 277 344 80
Digitalni (AM/FM,DAB+) - 9821908980 kalibracije 16 277 359 80

Iznimno je važno da kod kupnje rabljenog uređaja uzmete uređaj koji je već bio ugrađen u P308 jer navedeni uređaj onda posjeduje kalibraciju za tipke, ekran i postavke od tog modela isto vrijedi i za ostale modele uvijek uzmite iz modela u kojeg ugrađujete, jer postavke kalibracije datoteke može postaviti jedino Tehnička služba Peugeota, čak nije omogućeno ovlaštenim servisima. Ukoliko uzimate uređaj iz drugog modela ili novi uređaj koji nema kalibracijsku datoteku ostaje vam samo TA od Peugeota ili uz dodatnu uslugu i zamolbu kontaktirati autora teme na Francuskom forumu VLud jer on ima metodologiju i znanje da vam konfigurira uređaj, ali cijeni da ga se prije kupnje konzultira i najavi ugradnja.

Ovako izgleda usporedba SMEG / NAC zadnja strana

Osbno sam nabavio NAC na eBay-u od Portugalskog prodavača koji je prodavao potpuno novi uređaj za €149 + poštarina €25 https://ebay.to/2QpBM26, a ima i analogni https://ebay.to/30Pcijc te sam doplatio za kodiranje kolegi iz Francuske koje je izveo putem djeljenog USB porta s full chip PSA diagnostikom koju posjedujem. Kolega mara- s foruma ovdje je kupio već konfigurirani NAC i samo ubacio u svoj P308 bez dodatnih kodiranja.

2. Kapacitivni ekran

Stari rezistivni ekran se mora zamijeniti s novim kapacitivnim ekranom, najjeftinija opcija odgovarajućeg original ekrana se nalazi na AliExpress-u
link https://bit.ly/2W9pWiL s cijenom €68 + dostava €25 (budite spremni da će Carina također zaračunati PDV, meni je za ekran i adaptere ispalo €35)

Stari ekran na slikama ima LVDS, smeđi i crni CAN konektor dok novi ima samo LVDS i crni CAN konektor. Smeđi je beskoristan i ne koristite ga kod ugradnje.

Nemojte kupovati RCC ili NAC na AliExpressu jer isti su namijenjeni za Kinesko tržište i imati ćete problema s korištenjem, ekran je originalan i radi savršeno na EU verzijama NAC-a. Samo zamolite prodavača da vam unaprijed aktivira Navi tipku na ekranu

3. Adapteri SMEG -> NAC
Pošto je SMEG i NAC nemaju iste priključke potrebno je kupiti kit kod istog AliExpress prodavača, ja sam naručio ovaj
https://bit.ly/2I3JsDw verzija D s jednom FM1 antenom €25 + €5

Ekran i adapteri dolaze u HR u rekordnom vremenu jedino ćete izgubiti 3-4 dana s Carinom ukoliko zaustave odnosno kada zatraže račun za paket...možda bi bilo najbolje od prodavača tražiti da priloži račun tako da vam Carina može odmah bez upletanja vas obračunati PDV.

Antene
Pošto nisam imao ni GPS ni DAB+ u navedenom auto bilo je potrebno nabaviti antene s FAKRA priključkom
GPS univerzalna magnetna antena  - https://bit.ly/30NxKVN €4
DAB+ univerzalna antena - https://bit.ly/2wnWqXa €9

Ovako izgleda ugradnja i ugrađeni NAC u pre-FL P308

Uglavnom sada neću puno o kodiranju uređaja dosta je opisano na FR forumu nego samo za info

Kartografija se skida i stavlja na FAT32 formatirani USB te nije potrebna nikakva licenca samo tijekom nadogradnje motor mora biti upaljen, a može se vršiti i u vožnji te traje 30-45 min
najnovija verzija je V14 i može se skinuti na http://download.tomtom.com/OEM/PSA/MAP/PSA_map-eur_14.0.0-r0-NAC_EUR_WAVE2.tar

Najnovija verzija Firmware-a je 21.07.67 te se može skinuti na https://majestic-web.mpsa.com/nas/eu/mjb00/NAC_EU/ovip-int-firmware-version/PSA_ovip-int-firmware-version_21-07-67-32_NAC-r0_NAC_EUR_WAVE2.tar

Za FW nadogradnju NAC mora biti spojen na WiFi vezu prema internetu (možete koristiti i mobilni hotspot) jer provjerava licencu online, u suprotnom može se generirati licenca i staviti na USB ali je komplicirano. Jednostavno spojite NAC na WiFi i pokrenete opet s upaljenim motorom nadogradnju. Ako nema licence niti spoj na internet kod nadogradnje će javiti da nema odgovarajuću verziju.

Za kraj NAC je značajno unaprijeđenje i svatko tko može preporučujem mu ugradnju, postavljam i par filmova kako radi. Slijedeće mi je u planu instalacija 180 stupnjeva panoramske kamere odnosno Visiopark 1 sustav koju sada mogu instalirati jer imam NAC

DIY - P308 NAC DAB+, Kamera VisioPark1 - Diagbox 9.47

Offline idanijel

• 208
  • **
Pratim

Poslato sa COR-L29 uz pomoć Tapatoka

Offline dkarolj

• 208
  • **
Jučer stigli svi dijelovi te je ugrađena kamera

Kamera ima četiri moda rada Auto, standard, zoom i panorama 180 te se na automatskom modu prebacuje na način rada koji odgovara informacijama s parking senzora. Dok se vozi u rikverc panorama s desne strane ekrana popunjava bočnu sliku oko auta tako da se može vidjeti točan položaj automobila između npr. parking linija. Također NAC prima informacije o kutu zakreta volana te projicira putanju vozila putem linija.

Evo i par slika od ugradnje...početak je bio oko 15h, završetak u 20h navečer

Više o ugradnji, popisu dijelova itd. možete saznati na FR forumu https://www.forum-peugeot.com/Forum/threads/tuto-remplacer-la-cam%C3%A9ra-de-recul-130%C2%B0-par-la-cam%C3%A9ra-panoramique-180%C2%B0-visiopark-1-sur-308.111402/

Offline fabricio1

• 508
  • Auto: Peugeot 407SW 2.0HDI, AUDI A4 2.0TDI
Svaka čast.

Sent from my VOG-L29 using Tapatalk

Offline dkarolj

• 208
  • **
Ako netko želi, SMEG uređaj isto podržava ugradnju analogne kamere, ali standardne 130 stupnjeva ovdje se nalazi shema spajanja B1 je Video ulaz +, B7 je Video ulaz  -

Napajanje možete uzeti s AAS (Računala parking senzora) zeleni konektor PIN 10 je +12V nakon kontakta kojeg štiti F22 osigurač

Uzemljenje je odmah iznad AAS jedinice koja se nalazi ispod lijevog poklopca u prtljažniku.

Pazite samo na brojeve PIN-ova na kameri jer na shemi s BSI jedinicom nisu po redoslijedu kako su na priključku. Na slijedećoj slici su po redoslijedu

Aktivacija se vrši u računalima BSI, SMEG i AAS parking senzori, prema informacijama koje imam za kameru moraju biti instalirani parking senzori u automobilu.

Offline nace

• 208
  • **
  • Auto: 308 T9,. 1.6 e-hdi ,85 kW .
pozzz. Odavno nisam vidio kvalitetniji post. Svaka čast za sve prezentirano i poslikano. 
Sad pitanje . Obzirom da moj T9 ima onaj touch sa navigacijom ,a nema stražnje kamere ,da li to znaci da ja to mogu ugraditi takodje ? Senzore zadnje ima ,iako izgleda da ne rade ,neko mi je rekao ako jedan ode da i ostali ne signaliziraju ,ali volio bih kameru ugraditi. Pozzz

Offline dkarolj

• 208
  • **
Da možeš ugraditi kameru bitno je da je opremljen s AAS-om. S njega uzmeš napajanje za kameru, a video kabel provučeš do SMEG-a. Problem će ti samo biti spojiti se na portove na zadnjoj stranici SMEG-a koje sam naveo jer vjerojatno nemaš ožičenje. Video signal je B1 i B7. Nisam istraživao da li ima za kupiti konektor, ali raditi će ti ako se i direktno uštekaš.

Za aktivaciju kamere unutar SMEG-a samo službena dijagnostika pomaže, a ako si blizu i to nije problem.

Offline dkarolj

• 208
  • **
hvala ,koliko kostaju na ebay-u kamere. mesto sam našao ,ali nisam siguran da je to to https://www.ebay.com/itm/FOR-PEUGEOT-307-308-407-508-Car-CCD-Night-Vision-Backup-Parking-Rear-View-Camera/223105895252?_mwBanner=1&ul_ref=https%3A%2F%2Frover.ebay.com%2Frover%2F0%2F0%2F0%3Fmpre%3Dhttps%253A%252F%252Fwww.ebay.com%252Fulk%252Fitm%252F223105895252%26rvr_id%3D0%26rvr_ts%3D141a5e4d16b0a99be0e54d9cfff617d9&ul_noapp=true&pageci=8e2b4c23-05cc-4c09-bcd0-e2721f7620d8

Ovdje sam ti prvenstveno navodio original Peugeot (BOSCH) kameru, u principu i aftermarket kamere bi trebale isto raditi. P308 T9 ima plastični poklopac na mjestu gdje je već napravljen prorez za kameru. Nisam instalirao aftermarket kamere tako da ti ne mogu reći kako rade na Peugeot sustavima. Bitno je da mora biti NTSC signal ne PAL to svakako potvrditi prije kupnje.

Ukoliko bi stavljao aftermarket kameru možeš iskoristiti taj plastični poklopac tako da ga izbušiš i postaviš kameru ovog tipa https://bit.ly/2WDG4s9 (Sony CCD varijanta i treba provjeriti da li ima NTSC output) te učvrstiš maticom na toj kameri.

Dostavljam ti slike mogućeg mjesta ugradnje. To mjesto je u originalu predodređeno za kameru.

Offline nace

• 208
  • **
  • Auto: 308 T9,. 1.6 e-hdi ,85 kW .
hvala puno. Da ,zaboravio sam reci ,ima originalno mjesto za kameru ,s tim da je tu poklopac.
hvala još jednom ,pa cu mesto kemijati.
pozzzu

Offline dkarolj

• 208
  • **
Nema na čemu!

Sretno s ugradnjom i javi rezultate.

Offline bubica1

• Forumaš
  • Auto: 308 1.5Hdi 100
pozdrav, par pitanja samo da provijerim ako sam sve dobro shvatio, posjedujem ( tj za dva dana ga preuzimam ) 308sw redizajn ( 11/2018 )

-on ima "novi" kapacitivni ekran

-obzirom da automobil nema navigaciju unutra je SMEG uredjaj?

-ako zelim navigaciju trebam SMEG zamijeniti sa NAC ( + GPS antena i sve kako je upisano )

Offline dkarolj

• 208
  • **
pozdrav, par pitanja samo da provijerim ako sam sve dobro shvatio, posjedujem ( tj za dva dana ga preuzimam ) 308sw redizajn ( 11/2018 )

-on ima "novi" kapacitivni ekran

-obzirom da automobil nema navigaciju unutra je SMEG uredjaj?

-ako zelim navigaciju trebam SMEG zamijeniti sa NAC ( + GPS antena i sve kako je upisano )
Sve redizajnirane 308-ice imaju novi sustav koji ima kapacitivni ekran. Postoje dvije izvedbe NAC koji ima navigaciju i RCC koji je radio ali ima povezivost s mobitelom tako da možeš dobiti nav preko AndroidAuto ili Apple Carplay ovisno o platformi koju koristiš. Redizajn nema SMEG on je napušten.

Poslano sa mog SM-G955F koristeći Tapatalk

Offline bubica1

• Forumaš
  • Auto: 308 1.5Hdi 100
puno hvala
dakle obzirom da mi auto nema navigaciju on ima "obican" radio koji je povezan na ekran i nudi neku BT povezivost. Ako zelim navigaciju, straznju kameru moram se prebaciti na NAC uredjaj?
Postoji li mozda mogucnost da je unutra NAC ali bez aktivirane navigacije?

Offline dkarolj

• 208
  • **
puno hvala
dakle obzirom da mi auto nema navigaciju on ima "obican" radio koji je povezan na ekran i nudi neku BT povezivost. Ako zelim navigaciju, straznju kameru moram se prebaciti na NAC uredjaj?
Postoji li mozda mogucnost da je unutra NAC ali bez aktivirane navigacije?
Svi auti opremljeni NAC-om imaju 3D connected navigaciju od TomTom-a, tako da ako nemaš navigaciju i auto je redizajn onda je uređaj instaliran tipa RCC. Multimedijalni sustav bez navigacije koji koristi identičan kapacitivni ekran ali nema aktiviranu navi tipku...ne svijetli.

Nemam raspoloživ pinout za RCC pa ti ne mogu reći da li ima ulaz za video signal...vjerojatno podržava, ali nisam siguran.

Povezivost ti je putem BT i USB. Za MirrorLink, Apple CarPlay i Android Auto ti je potrebna USB konekcija i AA instalirana aplikacija na mobu. AA aplikacija nije dostupna unutar HR Google Play trgovine već je moraš skinuti s drugog izvora. Javi ako ti treba link.

Na AA slobodno koristiš Google Maps i Waze za navigaciju...ja ih čak preferiram zbog prometnih  podataka i upozorenja na kamere. RCC bi ti trebao biti sasvim dovoljan.

« Zadnja izmjena: Lipanj 16, 2019, 20:33:23 od dkarolj »

Offline dkarolj

• 208
  • **
Upravo pronašao ovo

https://fccid.io/YBN-PSARCCA100/User-Manual/Users-Manual-Technical-Passport-3119654

MODUL A Pin 16 i 17 su VIDEO IN na Bosch RCC verziji A1 na stranici 7/23

znači identično kao na NAC uređaju...evo slike sa francuskog foruma od VLud

« Zadnja izmjena: Lipanj 16, 2019, 20:30:50 od dkarolj »

Offline idanijel

• 208
  • **
Kod mene je ovakav displej, a nema navigaciju! 2016g jel meni treba i displej drugi.

Offline dkarolj

• 208
  • **
Kod mene je ovakav displej, a nema navigaciju! 2016g jel meni treba i displej drugi.

Ako želiš navigaciju prošle generacije možeš kupiti samo SMEG uređaj i GPS antenu. Na tvom ekranu se aktivira tipka navigacije te iskodira novougrađeni SMEG koji ima NAV priključak (plavi) i to je to...to ti je trošak 100-200 EUR ovisno kako naletiš na polovni SMEG. Idealno iz 308-ice to su bile H1 i H2 izvedbe.

Ako želiš najnoviju verziju ona moraš kupiti NAC i novi kapacitivni ekran te adaptere...ubiti sve imaš u prvom postu za taj slučaj.

Pitaj forumaša mara- možda još ima SMEG s navigacijom pošto smo u isto vrijeme ugrađivali NAC u svoje 308-ice.

Offline idanijel

• 208
  • **
Hvala mnogo za brz odgovor.

Našao sam jedan na oglasu.ali je to ipak kao moj bez gps antenskog priključka!

« Zadnja izmjena: Lipanj 16, 2019, 22:18:34 od idanijel »

Offline dkarolj

• 208
  • **
Hvala mnogo za brz odgovor.

Našao sam jedan na oglasu.ali je to ipak kao moj bez gps antenskog priključka!

Taj ti je iz P208 ili P2008 i koliko vidim po oglasima Niv.E2 nema plavi konektor tako da nema GPS.

Ovaj ti samo ima dodatni DAB narančasti konektor antene, ali čisti radio bez navigacije.

H1, H2 i H3 su izvedbe s navigacijom koje su se ugrađivale u P308.

« Zadnja izmjena: Lipanj 16, 2019, 22:30:14 od dkarolj »