Peugeot Klub Hrvatska

Autor Tema: P208 [A9] Ugradnja navigacije, DAB dig. radio, Apple CarPlay, MirrorLink, WiFi  (Posjeta: 4376 vremena)

Offline dkarolj

• 208
  • **
  • Auto: P308 T9 HDi 120, P5008 HDi 120, Škoda Superb 3.6 V6 4x4 DSG 260
Nakon dugo vremena pišem jedan DIY na Peugeot forumu

Imao sam priliku nabaviti SMEG+IV2 uređaj koji podržava GPS, DAB, Apple CarPlay, MirrorLink, WiFi te se malo poigrao s ugradnjom i kodiranjem istoga.

Uređaj je sada na prodaju te ukoliko ga želite ugraditi u svoju 208-icu (trebao bi pasati u P2008 i Peugeot Partner) slobodno se javite. Važno je samo da automobil ima već SMEG radio jedinicu koja se onda zamijeni s ovom.  Imam dodatne univerzalne DAB i GPS antene koje dajem uz uređaj.

Oglas je
https://www.njuskalo.hr/autoelektrika-elektronika/original-gps-navigacijski-uredaj-smeg-iv2-n1-dab-wifi-peugeot-208-oglas-28241639

Sama instalacija uređaja unutar P208[A9] nije problem jer svi konektori odgovaraju ukoliko je u automobilu SMEG jedinica, a demontaža je kao na ovom videu

ukoliko se odlučite na instalaciju demontažu okvira i smještanje antena prepuštam vama, a oko kodiranja radija na auto pomažem maksimalno vrijedi isprobati jer se stvarno dobiju cool funkcije multimedije :smile:
DAB antena treba biti vertikalno usmjerena, idealno je u stup kao na P308 http://www.forumpassionepeugeot.it/download/file.php?mode=view&id=89154

shema ISO konektora

ovo je moja slika zadnje strane uređaja s oznakama konektora i gornje strane oznake SMEG+IV2 9815356980 Niv. N2 iz vozila Peugeot 208 - 2016. godine proizvodnje VIN - VF3CAHNZ6FW029064

Priključci za antene su u FAKRA izvedbi s kodiranjem putem boja

NAPOMENA: Za kodiranje SMEG+ / SMEG+IV2 uređaja mora se koristiti službeni Diagbox je verifikacija podataka se vrši online preko Peugeot servera. Nakon P&P instalacije mora se promjeniti VIN unutar jedinice radija kako se ne bi javljao bip zvuk svakih par sekundi, te ostale postavke vezane uz konfiguraciju vozila tipa kamera, parkirni senzori asistencije itd. Na svom P308 sam već odradio par tih postavki i sve funkcionira kada se verificira sa serverom.

Uređaj se npr. ne može ugraditi u P308 jer nikad nije bio dostupan u toj konfiguraciji samo SMEG/SMEG+ i ne postoji kalibracijska datoteka koja bi se učitala za P308 kako bi radili svi gumbi i postavke. Kalibracija bi mogla proći i na Citroen vozilima koja imaju SMEG jedinice odnosno u višim paketima opreme SMEG+IV2 s GPS-om, ali nisam isprobavao.

Na uređaj sam stavio najnoviju kalibraciju od Peugeota i zadnji FW

te je samo po instalaciji potrebno učitati najnovije dostupne karte.

Pošto uređaj podržava Apple CarPlay prikaz izgleda ovako

i MirrorLink

antene izgledaju ovako

Ako sam nešto izostavio ili imate dodatnih pitanja slobodno se javite.
DIY - P308 NAC DAB+, Kamera VisioPark1 - Diagbox 9.47

Offline mara-

• RCZ
  • 307
  • Auto: Pežo 307
Jesi sam kodirao ili vozio u ovlašteni? Mogao si malo o tome detaljnije napisati. U 308 se može ugraditi NAC da se dobije MirrorLink.

Offline dkarolj

• 208
  • **
Jesi sam kodirao ili vozio u ovlašteni? Mogao si malo o tome detaljnije napisati. U 308 se može ugraditi NAC da se dobije MirrorLink.

Sam kodiram pošto posjedujem službeni Diagbox 9.42, a to sam napisao možda ne tako detaljno.

Ugradnjom NAC-a ili RCC-a u P308 se uz MirrorLink dobije i Android Auto te novije sučelje navigacije i upravljanja, ali postoji veliki ali 😉

NAC mora doći iz istog modela auta P308->P308 itd. jer jedino Peugeot podrška može direktno ubaciti konfiguracijski file da sve kontrole i ekran radi na drugom modelu automatsko kodiranje preko servera putem VIN-a ili ručno onda prolazi bez problema. Ja imam direktni kontakt od službene podrške i daju mi podršku s ključevima za ulazak u računala po jednokratnom zahtjevu za moje vozilo, ali nisu mi htjeli ubaciti config file za drugi model P208->P308 jer nije original ugradnja. Također za ubacivanje NAC-a u prijašnju instalaciju SMEG potrebno je kupiti dodatne adaptere i novi kapacitivni ekran ako treba mogu nabacili linkove s Aliexpressa. Ekran cca.100 EUR i 30 EUR adapteri pišem napamet o cijenama, morao bi baš pogledati linkove. SMEG na SMEG+ ili IV2 sve je samo do kodiranja, svi priključci i ekran odgovaraju.

Meni je pobjegao jedan NAC iz P308 digitalni s DAB-om, ekran i panel za samo 169 EUR + 40 EUR dostava jer očito auto otpad nije znao što ima. Za svoj P308 sada čekam sličnu priliku da ga nadogradim na NAC. NAC dolazi za FL modelom i njih baš još nema karamboliranih.

EDIT:

NAC / SMEG priključci

Ekran
https://fr.aliexpress.com/item/32875779179.html?productId=32875779179&productSubject=Pour-Peugeot-Citroen-Mod-les-Grand-cran-Lecteur-Radio-RCC-T-l-commande-Unit-10-2

Na ekranu mora biti kodirana tipka navigacije tako da je najbolje kineskog prodavača zamoliti da odmah to odradi, ali mislim da to dodatno naplaćuje cca. 30 EUR. Čitao sam na pojedinim forumima da NAC/RCC za P308S (verzija Peugeota za Kinu) ima drugačije tokene od EU tržišta za kodiranje pa je bolje da oni taj dio odrade.

Adapteri (razne izvedbe)
https://fr.aliexpress.com/item/32931149531.html?productId=32931149531&productSubject=Suitable-for-Peugeot-Citroen-RCC-radio-NAC-wireless-cable-adapter-MRN-adapter-cable-radio-SMEG-SMEG&spm=a2g0o.detail.1000060.3.30622459nwzMba&gps-id=pcDetailBottomMoreThisSeller&scm=1007.13339.90158.0&scm_id=1007.13339.90158.0&scm-url=1007.13339.90158.0&pvid=593fe11c-52e0-4789-b11c-34f2c1ebaffd

« Zadnja izmjena: Travanj 26, 2019, 22:59:40 od dkarolj »

Offline mara-

• RCZ
  • 307
Da, našao sam tutorial za 308 na francuskom forumu. Tek sam uzeo auto, pa bih nekada volio NAC ubaciti. I vidio sam to za ekran da ima sa Alija. E sad je pitanje, da li oni uopšte nude uslugu kodiranja tipke navigacije? I jesu to originalni displeji ili neka kopija, kakav im je kvalitet?

Takođe znam da mora doći iz istog vozila. A da li je bitno da li ima DAB, tačnije, imaju li verzije DAB + FM ili moram striktno gledati da je FM pošto je i trenutni FM?

Offline dkarolj

• 208
  • **
Prodavač s AliExpressa nudi opciju kodiranja jer sam već bio u kontaktu s njime, kvaliteta bi trebala biti vrhunska jer nisam vidio niti jednu lošu recenziju, a i izgleda kao da je originalni dio.

U Hrvatskoj se emitira DAB i on ti je samo nadogradnja na FM. Sve verzije s DAB-om su ti FM+DAB jer vidiš da također ima FM1 i FM2 ulaz za antene na uređajima, odnosno izvedbi na tvom autu. Prema broju FM antena si trebaš odabrati i adapter NAC/SMEG.

Offline mara-

• RCZ
  • 307
Super, hvala puno na informacijama. Još bi ti bio zahvalan ako bi malo detaljnije napisao korake kodiranja ako bi ja uzeo taj NAC polovan sa drugog auta.

Ovo što sam ja našao na francuskom forumu, nije mi skroz jasno, plus Google Translate sigurno pravi problem.

Spominje se da bi morao imati VIN od auta iz kojeg sam uzeo NAC, plus da bi trebao da vidim kakva je bila konfiguracija trenutno na SMEG pa da podesim isto za NAC. On takođe kaže da se može preko VPN-a kupiti tokeni za Diagbox i čak koristiti sa kineskim interfejsom. Token važi za jedan VIN, pa sad nisam siguran da li moram dva kupiti tokena, i da li je zaista potreban broj šasije od auta iz kojeg izvadim NAC.‚

Takođe se spominje neki POI profil i kao može se kupiti na https://pin-online.net/online_psa. To mi isto nije jasno za šta je.
« Zadnja izmjena: Travanj 28, 2019, 16:45:00 od mara- »

Offline dkarolj

• 208
  • **
Super, hvala puno na informacijama. Još bi ti bio zahvalan ako bi malo detaljnije napisao korake kodiranja ako bi ja uzeo taj NAC polovan sa drugog auta.

Ovo što sam ja našao na francuskom forumu, nije mi skroz jasno, plus Google Translate sigurno pravi problem.

Spominje se da bi morao imati VIN od auta iz kojeg sam uzeo NAC, plus da bi trebao da vidim kakva je bila konfiguracija trenutno na SMEG pa da podesim isto za NAC. On takođe kaže da se može preko VPN-a kupiti tokeni za Diagbox i čak koristiti sa kineskim interfejsom. Token važi za jedan VIN, pa sad nisam siguran da li moram dva kupiti tokena, i da li je zaista potreban broj šasije od auta iz kojeg izvadim NAC.‚

Takođe se spominje neki POI profil i kao može se kupiti na https://pin-online.net/online_psa. To mi isto nije jasno za šta je.

OK krenimo redom

Ne moraš imati VIN baš tog vozila iz kojega je došao NAC. Preko VIN koda kojeg možeš ručno unesti lažno identificiraš automobil i podatke koji će se vući sa servera jer postoji baza sa svom ugrađenom opremom u vozilo za točno određeni VIN (ja sam npr. svoj P308 identificirao kao P208 i povukao sve od original 208-ice kalibraciju i telekodiranje u ovaj SMEG+IV2 kojeg prodajem). Postoje ti dvije opcije automatsko telekodiranje i manualno (jedno i drugo zahtijevaju online pristup Peugeot serverima za verifikaciju). Idealno kod automatskog telekodiranja je da kod naknadne ugradnje NAC-a ili RCC-a imaš VIN kod facelift modela koji već ima NAC ili RCC, a posjeduje istu opremu kao tvoj trenutni auto znači npr. prednje i zadnje parking senzore, kameru, senzor za kišu...itd. U tom slučaju dovoljno ti je samo povući automatsko kodiranje i sva oprema će odmah biti omogućena u novom uređaju, naknadno samo moraš izmijeniti VIN kod unutar uređaja manualnim telekodiranjam na svoj automobil jer u suprotnom proizvodi se pištavi signal svakih par sekundi.

Na stranicama piše 1 token = jedan auto tjedan dana cijena je 35 EUR + PDV, za dva auta (VIN-a) bi trebala dva tokena. No zna se dogoditi da dopuste rad s jednim tokenom na više VIN-ova. Kupnjom tokena dobivaš pravo i na preuzimanje službene verzije softvera na zadnjoj aktualiziranoj verziji. Za spajanje na automobil možeš koristiti kineski klon te on radi savršeno ali samo ako je full chip kvalitetna verzija 921815C  (golden verzija). Kod pokretanja Diagboxa navedeni uređaj će morati proći flashiranje firmwarea te ćeš moći sve raditi bez problema.

link koja sigurno radi https://fr.aliexpress.com/item/Meilleure-qualit-Lexia3-avec-s-rie-921815C-Firmware-or-PCB-Lexia-3-PP2000-Diagbox-V7-83/32923966554.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.58de6c37eVXQXw

Trenutna cijena 47,40 EUR.

Za manualno telekodiranje potrebno je unesti autentifikacijski kod. Kod se može generirati od strane Peugeot tehničke podrške EMAILDIAG ili putem navedene stranice. Za svako manualno telekodiranje po pojedinom računalu trebaš jedan chalange kod. Npr. kada želiš promjeniti VIN i postavke u novom NAC-u onda ćeš kod ručnog telekodiranja dobiti seriju brojeva XXXX-XXXX-XXXX-XXXX i polje gdje moraš upisati odgovor da te pusti unutra NNNN-NNNN-NNNN-NNNN. Ako nemaš pristup EMAILDIAGU onda to odradiš preko te stranice.

Svaki dio trenutne konfiguracije SMEG-a trebaš prenesti u novi NAC da bi sva oprema funkcionirala kako spada. To ti npr. izgleda ovako

Konfiguriranje opcija prikaza
CD izmjenjivač - Odsutan/Prisutan (1)
HI-FI pojačalo - Multipleks pojačalo Uz multipleks pojačalo / Sustav Arkamis Bez multipleks pojačala
Pomoć pri parkiranju - Neprisutan/Postoji straga/Postoji sprijeda i straga (1)
itd.....

(1) Telekodirati ovisno o opremi.
(2) Telekodiranje neke druge vrijednosti je zabranjeno.
(3) Parametar koji se automatski telekodira u postupku "izbora plana održavanja".
(4) Parametri koje uvijek treba provjeriti nakon telekodiranja preko Interneta.

itd. uglavnom ima dosta opcija za odabrati i najbolje je imati dokumentaciju koja to definira. Ja ima za SMEG dokument 308 (T9) - D6AM01JCP0 - 2 - 30/01/2015 - Telekodiranje : Radionavigacija SMEG+

Offline mara-

• RCZ
  • 307
Puno hvala na objašnjenju.

Diagbox već imam, davno sam kupio, navodno je full chip, moram ga otvoriti da pogledam.

S obzirom da je vrlo teško da ću naći taj VIN sa facelifta da se poklopi sa mojom opremom, ostaje mi ručno telekodiranje. Pa me ispravi ako griješim. Dakle, kupim token na servicebox-u, kupim ovaj kod za ručno telekodiranje (pretpostavljam da ja ne mogu pristupiti na EMAILDIAG?). Spojim se na auto i popišem trenutnu konfiguraciju sa SMEG-a. Ubacim NAC, upišem svoj broj šasije, podesim sve kako je bilo na SMEG i to je to?

Offline dkarolj

• 208
  • **
VIN možeš dobiti na puno načina, a ovo su neki

na https://suchen.mobile.de/fahrzeuge/search.html?dam=0&fr=2018&isSearchRequest=true&ms=19300;32&sfmr=false&vc=Car ili sličnom oglasniku filtriraš FL model s npr. navigacijom i ostalim opcijama koje ima tvoj auto, te pošalješ upit prodavaču da ti pošalje VIN od dotičnog automobila.

na stranici otomoto.pl već imaš uz oglase VIN kodove primjer FL VIN-ova https://www.otomoto.pl/osobowe/peugeot/308/t8-2014/od-2018/?search%5Bfilter_enum_has_vin%5D=1&search%5Bbrand_program_id%5D%5B0%5D=&search%5Bcountry%5D=

nakon što nađeš VIN kod približne razine opreme  odeš na Servicebox i provjeriš detaljno instaliranu opremu.

Telecode žeton ti vrijedi općenito za telekodiranje samo pazi da kupiš žeton za Peugeot te nema razlike između automatskog i manualnog osim dodatne verifikacije kod manualnog. Ako nemaš pristup EMAILDIAG, što je za žetone nemoguće onda ti ostaje ona stranica za PIN-ove. Kada pokreneš manualno telekodiranje pojavi ti se sekvenca brojeva i na toj stranici generiraš odgovor. Ako ocijeniš da su ti sve nadoplate preskupe žetoni za službeni diagbox+dokumentacija+pin kalkulator onda ti je najbolje da pronađeš ovlašteni servis koji ima volje malo se igrati s instalacijom te priupitati ih za cijenu. Za skidanje panela na P308 ti trebaju ključevi, ali meni je poslužio identično švicarski nožić.

Zadnja rečenica tvog posta je točna.

Offline mara-

• RCZ
  • 307
Hvala još jednom. Ma najbolje to bude kad sam radim. U ovlašteni sam izgubio povjerenje, taj mi je jedini blizu, tako da ću najprije sam pokušati.

Na ovom otomoto.pl sam našao jedan gotovo isti, razlika je što je moj automatik ovaj manuelac. Šta misliš da li to igra ulogu? Isto, da li je bitno benzin dizel?
« Zadnja izmjena: Travanj 29, 2019, 13:05:40 od mara- »

Offline dkarolj

• 208
  • **
Imaš u podizborniku Konfiguracija izbornika osobnih postavki

Energija vozila
Benzin - benzinski motori/Dizel - dizel motori/Benzin i akumulator - Benzinski motori i funkcija "Stop and Start"/Dizel i akumulator - Dizel motori i funkcija "Stop and Start"
to ćeš morati promijeniti manualno nakon automatskog telekodiranja (koristim upute za SMEG)

za prijenos AT/MANUAL ne vidim da se kodira u SMEG.

Offline mara-

• RCZ
  • 307
Super. Imaš li preporučiti kakve sajtove da tražim NAC? Kod nas u Bosni toga nema, na eBay isto nisam nešto našao. Jedan ima iz Slovenije, ali kaže da je iz Opela izvađen.

Offline dkarolj

• 208
  • **
Za sada nemam uspjeha s pronalaskom odgovarajućeg NAC-a po prihvatljivoj cijeni. Najviše se baziram na auto otpade s područja zapadne europe, ebay i google. Možda treba proći malo vremena da se FL karamboli počnu pojavljivati.

Offline mara-

• RCZ
  • 307
Da, nema nikako FL verzija. Našao sam jedan NAC, ali kaže tip da je nov, nikada nije korišten. Da li je to upotrebljivo? Ovaj na francuskom forumu tvrdi da je beskoristan bez kalibracije, što vjerujem. Da li ja mogu tu kalibaciju uraditi preko Diagboxa?

Offline dkarolj

• 208
  • **
Izgleda da ne preko Diagboxa. Za SMEG se može bez problema, a taj novi NAC na ebay-u iz Portugala sigurno već ima ugrađenu kalibraciju samo ja ne znam koju i za koji model auta.

Offline mara-

• RCZ
  • 307
Pronašao sam sebi NAC. Sve će mi čovjek kodirati, samo ću trebati da ga ubacim. Cijena 260€ sa slanjem. Ako si zainteresovan, mogu ti poslati link da ga kontaktiraš, moglo bi se desiti da ih još ima.

Offline dkarolj

• 208
  • **
SMEG+IV2 upravo prodan u UK, žao mi je da nitko u HR nije želio ugraditi ovaj uređaj u svoju 208-icu.

Offline MacSlavko

• 308
  • Auto: 407 2.0 HDi
Zanima me radi li CarPlay i na nekom SMEGu ili SMEG+ odn. treba li za to biti SMEG+IV2 ili čak NAC (koje su zapravo razlike)?

Naime, ako iz sadašnjeg P407 upgrejdam na P508 treba li biti FL model (od 2014) sa zaslonom na dodir da bih imao CarPaly?
Pretpostavljam da na prethodnom modelu P508 (koji nije imao touch-screen nego se za upravljanje radijom koristio onaj navigacijski krug s tipkama na središnjoj konzoli) CarPlay nije moguć?

Osim toga, postoji li negdje popis koji navi-radio je u kojem modelu vozila? Vjerojatno se ovako malo gubim s tim SMEGovima... :-)

Thx!
« Zadnja izmjena: Listopad 24, 2019, 23:12:54 od MacSlavko »

Offline Philippos

• 308
  • Auto: 308 SW T9 / 308 Style
Osim toga, postoji li negdje popis koji navi-radio je u kojem modelu vozila? Vjerojatno se ovako malo gubim s tim SMEGovima... :-)

Ima ovdje:
http://servicesportal.peugeot.hr/bluetooth-compatibility/

Offline MacSlavko

• 308
  • Auto: 407 2.0 HDi
Thx, but nah... Nije to to.
Samo piše gore "Mirror Screen" ali ne piše kao kod NACa "povezane usluge".
I verzija softvewa je SMEG5.43.A.R2 a to mi ne govori je li uređaj SMEG, SMEG+ ili SMEG+ IV.2 (niti koje su razlike između istih)...

Ove kvačice na slici su basic information, a ja tražim nešto deteljnije...