Peugeot Klub Hrvatska

Autor Tema: HLAĐENJE MOTORA ????  (Posjeta: 262 vremena)

Offline JordanX

• Forumaš
  • Auto: peugeot 208
HLAĐENJE MOTORA ????
« u: Ožujak 09, 2019, 15:28:21 »
Pozdrav,
Radi se o Peugeotu 208 1,4 HDI motoru.
Da li je normalno da motor na nekih 7- 8 km postigne temperaturu od 90 stupnjeva , što nije previše , ali mi je neobično što je motor prilično zagrijan , a antifriz u posudi za doljevanje uopće nije zagrijan . Rukom ako probaš skroz je hladno , nekih 15 - 20 stupnjeva . Isto su hladne i gumene cijevi ulaz i izlaz na hladnjak.
Nema nikakve greške na instrumentalnoj ploči , ne pali se lampica za temperaturu ili nešto slično.
A ako otvorim čep od ulja vidi se da je ulje vruče i lagano izlazi neka ko para van.
Bio kod jednog majstora , spoji se na kompjuter i kaže ništa , sve OK.
Na drugom autu dok je zagrijan ne možeš rukom držati za te gumene cijevi kako su vruče.
Je li moguće da ne kruži antifriz kroz hladnjak i vodenu pumpu , pa nema hlađenja ?

Offline Slani

• RCZ
  • Auto: Peugeot 206 -1.1 , 308-1.6VTI. OBA DVA NA PLIN.
Odg: HLAĐENJE MOTORA ????
« Odgovori #1 u: Ožujak 10, 2019, 07:22:02 »
Normalno je to.
Sve je napravljeno da motor radi u najboljim uvjetima za izgaranje i potrošnju goriva i kod tebe je to, očito, sve ispravno.
U početku rada termostat je zatvoren pa pumpa vode radi cirkulaciju unutar bloka motora i grijača kabine ( ako je otvoreno grijanje).
Kada se postigne prava radna temperatura te mu temperatura vode unutar motora pređe 90 stupnjeva , termostat počne polako otvarati i puštati vruću vodu prema hladnjaku te istodobo uvlačiti hladnu vodu iz donjeg djela hladnjaka.
Probaj da li su ti ta crijeva vruća nakon 20 minuta vožnje.

Kada si već bio kod mehaničara mogao ti je izmjeriti temperaturu motora ( imaju svi laserski mjerač temperature).
Tvoja ocjena da je motor prilično zagrijan je usporediva s čime?
Pobaj doma koliko je vruč lonac kada je voda počela kipiti - to je 90 stupnjeva... :D:
----da, da,  voda kipi na 100, ali 100 je na dnu lonca, a pri vrhu je 90..

.

Offline JordanX

• Forumaš
  • Auto: peugeot 208
« Odgovori #2 u: Ožujak 10, 2019, 13:15:29 »
Pozdrav ,
Prvo hvala na odgovoru. Evo danas sam radio relaciju nekih 25 km i onda sam otvarao haubu . Antifriz je danas bio u posudi prilično vruć , crijevo gore na hladnjaku dosta toplo na dodir. Temperatura na satu je bila nekih 90 - 92 stupnjeva što je izgleda sada sve OK. Vjerovatno je onda to-to da prvo grije blok motora , a onda da cirkulira kroz hladnjak i posudu za doljevanje.
Što se tiče onoga da je motor prilično zagrijan , znači da skoro da ne možeš ruku držati na poklopcu motora , a koliko je zagrijani lonac na auspuhu nisam za sad još provjeravao.

Offline Slani

• RCZ
  • Auto: Peugeot 206 -1.1 , 308-1.6VTI. OBA DVA NA PLIN.
« Odgovori #3 u: Ožujak 10, 2019, 16:35:38 »
 ;) Mislio sam na lonac na šporetu ...