Peugeot Klub Hrvatska

Autor Tema: ledice umjesto običnih žarulja  (Posjeta: 10690 vremena)

Offline dado_sb

• Forumaš
  • Auto: 3008 1.6 hdi
ledice umjesto običnih žarulja
« u: Travanj 09, 2016, 20:18:55 »
Zamijenio obične žarulje sa led pločicama kao na prvoj fotki

Stražnje svjetlo

Prednje svjetlo

Baterija u prtljažniku

Prtljažnik desna strana

Zamijenio i svjetla na donjoj strani vrata, ali ih nisam slikao... puno više svjetla u kabini nego prije sa običnim žaruljama...  :good:

Offline Miro1.1

• Predsjedništvo
  • RCZ
  • Auto: u dolasku i 308 Envy 1.4 VTi
Odg: ledice umjesto običnih žarulja
« Odgovori #1 u: Travanj 09, 2016, 20:58:59 »
Super, jos da si napisao koje si LED koristio i kako izmjenio  koju onda bi to bio DIY.

Offline dado_sb

• Forumaš
« Odgovori #2 u: Travanj 09, 2016, 22:56:29 »
Zamjenu mi napravio kolega sa posla, nisu zamjenske led žarulje nego pločice. Neznam točno koje, on ih je imao na raspolaganju, a naručene su sa ebay-a. Nešto poput ovih sa slike

Ja sam vršio demontažu i montiranje nakon ugradnje ledica.
Izvađene standardne žarulje, mislim da su to T10, i pločice zaljepljene pištoljem za plastiku i na pločice zalemljene žičice koje su zalemljene na kontakte.
U stražnje svjetlo stale dvije pravokutne pločice kao i prednje srednje svjetlo, u svjetla za čitanje došle okrugle po jedna pločica, a u prtljažniku i u svjetla na vratima po jedna pravokutna pločica.
« Zadnja izmjena: Travanj 09, 2016, 23:34:54 od dado_sb »

Offline daliborš

• 208
  • **
  • Auto: Peugeot 807 2.0 hdi
« Odgovori #3 u: Travanj 09, 2016, 23:46:42 »
Pozdrav,
Super je ovo sa led žaruljicama. Kako pričaju to jako olakšava rad alternatora i opčenito motora.
ako možeš saznati kako se to zove i sam bi možda to promijenio jer imam stariji Pug 807 pa bi mu tako i malo pomogao .
Dado

Offline dado_sb

• Forumaš
« Odgovori #4 u: Travanj 10, 2016, 00:17:15 »
Pozdrav,
Super je ovo sa led žaruljicama. Kako pričaju to jako olakšava rad alternatora i opčenito motora.
ako možeš saznati kako se to zove i sam bi možda to promijenio jer imam stariji Pug 807 pa bi mu tako i malo pomogao .
Dado

Probaj pogledati ovo http://www.ebay.com/itm/18-SMD-5050-LED-T10-BA9S-Dome-Festoon-Car-Interior-Light-Panel-Lamp-12V-SD4C-/271845997015?hash=item3f4b48b9d7:g:D3gAAOSwNSxVNx8b&vxp=mtr
Ovdje imaš adaptere koje spojiš na led panel i stvar gotova. Moji su bez adaptera pa su morali biti zalemljeni.

Offline Miro1.1

• Predsjedništvo
  • RCZ
  • Auto: u dolasku i 308 Envy 1.4 VTi
« Odgovori #5 u: Travanj 10, 2016, 11:43:33 »
Ima tema o tome kako i koje, potrazi malo. A zbog lose kvalitete tih ebay LED bilo panela bilo zarulja treba izbjegavati lemljenje i ljepljenje zbog lakse izmjene. Pripazi na te panele jer znaju raditi probleme sa blesiranjem rasvjete dok za zarulje do sada nisam cuo da rade probleme. Ako je namjera ici na panel jer jace svijetli ni to ne mora biti tocno buduci je stvar u lumenima, a ne broju emitera, al sve je to vec davno napisano.

Offline dado_sb

• Forumaš
« Odgovori #6 u: Rujan 07, 2016, 18:02:50 »
Led paneli do sada rade bez ikakvih problema  :good:

Offline wolfsburg1984

• 208
  • **
  • Auto: 3008 1.6 e-HDI
« Odgovori #7 u: Rujan 23, 2016, 16:38:25 »
Kako si skidao ove plastične prozirne poklopce na svjetlima?
Pretpostavljam da su na kopčama pa da ide samo tanki odvijač između plastika ili ima drugi sistem skidanja?

Mijenjao bi i ja kod sebe LED u unutrašnjosti ali bi išao na Warm White LED (do max 4000K).

Offline dado_sb

• Forumaš
« Odgovori #8 u: Rujan 23, 2016, 18:48:56 »
Da, na kopčama su. Poklopac na stražnjem svjetlu skinuo bez problema, a na prednjem išlo malo teže i bojao se da ne bih pokidao plastiku pa sam skinuo cijelu armaturu na stropu i onda vidio gdje su kopče. Tanki odvijač, ili još bolje plastična polugica da ne oštetiš rubove.

Offline wolfsburg1984

• 208
  • **
« Odgovori #9 u: Rujan 24, 2016, 13:36:05 »
Danas sam pokušao skinuti prednje svjetlo i ne mogu nikako. Strah me da ne potrgam plastiku.
Jel se može kako skidati to bez da skidam cijeli prednji dio plastični? Mislio sam skinuti samo taj prozirni dio da dođem do žarulja.

Puno bi pomoglo ako bi mogao pokazati gdje su kopče baš na ovom prozirnom plastičnom dijelu, pa da mogu sa odvijačem taj dio pritisnuti unutra i sve lagano izvaditi van.

Offline dado_sb

• Forumaš
« Odgovori #10 u: Listopad 03, 2016, 13:05:32 »
Danas sam pokušao skinuti prednje svjetlo i ne mogu nikako. Strah me da ne potrgam plastiku.
Jel se može kako skidati to bez da skidam cijeli prednji dio plastični? Mislio sam skinuti samo taj prozirni dio da dođem do žarulja.

Puno bi pomoglo ako bi mogao pokazati gdje su kopče baš na ovom prozirnom plastičnom dijelu, pa da mogu sa odvijačem taj dio pritisnuti unutra i sve lagano izvaditi van.

Da, zato sam i ja izvadio cijeli prednji dio i tek onda sam vidio gdje su kopče, ali ne sjećam se točno gdje su kopče

Offline wolfsburg1984

• 208
  • **
« Odgovori #11 u: Listopad 03, 2016, 14:39:26 »
Da, zato sam i ja izvadio cijeli prednji dio i tek onda sam vidio gdje su kopče, ali ne sjećam se točno gdje su kopče

Uspio sam skužiti po slikama sa stranih foruma gdje su kopče. Postoje dvije kopče bliže vjetrobranu koje se samo sa odvijačem otpuste i cijelu sklop ide lagano dolje (bez potrebe za skidanjem kompletne armature).
Naručio sam si LED pa ću postati slike nakon što zamjenim kod sebe. Jedino sam si ja uzeo Warm white LED (oko 3000-3200K).
Imat ću malo više modela pa ću isprobati i izmjeriti svjetlo u lumenima kako bi usporedio sa običnom W5W halogenom rasvjetom.

Offline Lega

• Forumaš
  • Auto: 3008
« Odgovori #12 u: Listopad 03, 2016, 19:50:45 »
Hajde zaljepi link pa da i ja naručim pa će mo zajedno uspoređivati. :drink:

Offline marek407

• 308
  • Auto: 407 2.0 HDi SPORT 16V
« Odgovori #13 u: Listopad 03, 2016, 20:55:02 »
To za poziciju naručujete?

Offline wolfsburg1984

• 208
  • **
« Odgovori #14 u: Listopad 04, 2016, 08:34:53 »
Hajde zaljepi link pa da i ja naručim pa će mo zajedno uspoređivati. :drink:

http://www.ebay.com/itm/391472549781?_trksid=p2057872.m2749.l2649&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT
Imaš na Ebay-u koliko hoćeš linkova, to su ti T10 ili W5W LED. Ja sam uzimao dio sa LED sprijeda, dio sa bočne strane, a dio sa LED sprijeda i sa strane pa ću kombinirati ovisno o poziciji gdje montiram.
Ne bi htjeo dobiti ni previše svjetla, tako da nisam pretjerivao. Ima sigurno i jačih, ali nije bi cilj dobiti unutrašnju rasvjetu kada otvorim vrata kao da mi je netko upalio reflektor u oči.

Pojačao bi jedino rasvjetu u vratima koja svijetli oko auta, to nije loše da bude dosta jače.

Offline wolfsburg1984

• 208
  • **
« Odgovori #15 u: Prosinac 10, 2016, 13:17:01 »
Stigle su mi LED sa Ebay-a. Uzeo sam malo više modela pa ću predstaviti svaki od njih i dati review.
Svjetlost mjerim sa osnovnim luxmetrom, ništa posebno ali dovoljno precizan za usporedbu.

Test br.1
 W5W ili T10 - model za unutrašnju rasvjetu i osvjetljenje vrata

Halogena žaruljica snage 5W daje neku umjerenu jačinu svjetla koje svima odgovara. To je standard kod manje-više svih vozila u unutrašnjosti. Većina nas koji stavljamo LED žele dobiti hladniju boju svjetla i više svjetla od obične 5W halogene. To je malo teži posao, jer obične jeftine LED T10 svijetle najčišće slabije od halogenih 5W.

Vjerujem da većina zna, ali nije naodmet ponoviti temperature boje kod žarulja.
Topla boje se smatraju one koje svijetle žuto, dok su hladne koje svijetle plavkasto. Neutralne su čisto bijele boje bez žute ili plave nijanse u snopu.
U Kelvinima je to preglednije za objasniti, vidljivo je da je neutralno (ili čisto bijelo) svjetlo temperature oko 4500-5000K. Sve ispod cca 4500K su tople boje , a preko 5000K su hladne boje.

Osobno sam želio zamijeniti komplet unutrašnju rasvjetu sa LED žaruljicama ali temperature 3000-3500K (topla boja).
Uzeo sam par komada za test, zamijenio i mjerio koliko daju svjetla. Prvo mjerenje je na samo 5cm (kako bi dobio najveće osvjetljenje i imao prave podatke za usporedbu), a drugo mjerenje je na 40cm (što odgovara obično udaljenosti od svjetla do središnje konzole).

HALOGENA 5W W5W - izmjereno 270 luxa (na 5cm udaljenosti) / 6 luxa (na 40cm)

LED W5W 1SMD 6000K – 300 luxa / 6 luxa

LED W5W 8SMD (korisne 2 SMD) - 280 luxa / 6 luxa

LED W5W 4SMD (korisne 2 SMD) – 230 luxa / 5 luxa

LED W5W 6SMD 360° (korisna 1 ili 2 SMD) – 220 luxa / 5 luxa

Iskreno, u praksi se čini kao da daju mrvicu više svjetla, ali luxmetar pokazuje drugačije podatke.
Najvažnije ovdje je da više LED chipova ne daje nužno više svjetla. Treba pogledati poziciju u koju se ugrađuje žaruljica. LED chip ima usmjerenu svjetlost (većinom je to oko 180°) , ali ipak najviše svjetla daju kada su postavljene okomito na površinu.
Moj primjer je na Peugeotu 3008 gdje recimo u vrata idu žaruljice imaju grlo vodoravno sa površinom koju treba osvijetliti, što znači da LED zamjenska mora biti ona bočna tako da LED chip svijetli tamo gdje treba.
U unutrašnjosti mi sve žaruljice idu okomito u svjetlo, tako da tu treba tražiti LED koji ima chip na vrhu.
Ništa ne znači 8 LED chipova na bokovima kada niti jedan ne svijetli tamo gdje bi trebao , samim time LED sa samo jednim SMD chipom da više svjetla nego ova sa 8SMD.

Na kraju sam odustao od toplih LED jer na tržištu nema (barem za neku povoljnu cijenu) dovoljno snažnih. Išao sam na varijantu bijelog svjetla, ciljao sam na cca 4500-5500K tako da mi sve skupa ne izgleda plavičasto nego čisto bijelo.

Tu sam našao jedan dobar model u obliku CREE LED.
LED W5W 1 CREE – 650 luxa / 11 luxa

LED W5W 6SMD (korisne 6SMD) – 580 luxa / 11 luxa

Offline Marko1602

• RCZ
« Odgovori #16 u: Prosinac 10, 2016, 16:22:22 »
Ima li tko iskustva sa H7 led zaruljama? Ove obične mi nešto često pregorijevaju na ovom mom 308....

Offline wolfsburg1984

• 208
  • **
« Odgovori #17 u: Prosinac 10, 2016, 18:58:15 »
Trenutno na tržištu još nema H7 Led koja bi zadovoljila snagom, preciznim snopom i sa zadovoljavajućim zasljepljivanjem. Za sada ništa pametnoga...

Offline Marko1602

• RCZ
« Odgovori #18 u: Prosinac 10, 2016, 19:32:50 »
Neki hvale,neki kude,ima ih skroz jeftinih,ima turbo skupih,pa ti budi pametan....i mjenjaj ove obične...

Offline domy_os

• RCZ
  • Auto: Honda Civic 9th Gen
« Odgovori #19 u: Prosinac 10, 2016, 19:50:57 »
Mijenjaj u paru i isključi automatsko paljenje svjetala. U godinu i pol nisam nijednu žarulju promijenio.