Peugeot Klub Hrvatska

Autor Tema: Ugradnja navigacije u P407  (Posjeta: 19401 vremena)

Offline MacSlavko

• 308
  • Auto: 407 2.0 HDi
Odg: Ugradnja navigacije u P407
« Odgovori #40 u: Srpanj 16, 2017, 10:35:01 »
Riješio sam i pepeljaru!
Namučio sam se za izvaditi ju dok negdje na Internetu nisam naišao na ovu sliku:

upload a pic on the internet

Naravno, ne treba sve ovo raskopati, nego samo otvoriti pepeljaru i dobiti pristup onim dvjema rupicama iza i onda običnim plosnatim odvijačem malo zadignuti ona dva jezičca koji drže okvir pepeljare na mjestu (označeno na slici). Nakon toga cijela pepeljara s okvirom lako izlazi van.

Također sam primjetio da ako je auto neko vrijeme izloženo Suncu, to nepovoljno utječe na GPS antenu ispod vjetrobranskog stakla (počela se napuhivati i slabije loviti satelite: 6 umjesto uobičajenih 9), pa sam ju premjestio gore kod mikrofona i svjetla gdje se magnetom drži za limeni krov. Tamo joj je i mjesto, a GPS Coverage je za sada uobičajenih 8-10.

U međuvremenu sam otkrio da i moj RNEG boluje od "random shut-down" sindroma. Povremeno se sam od sebe isključi i opet uključi. Čini mi se samo kad je aktivna navigacija... Neki put nakon 15, a nekad nakon cca. 30 minuta. Pritom mi uglavnom isključi i klimu! Onda napravim System Reboot pa je neko vrijeme normalan, dok se opet ne zblesira...
Čitam negdje da to može biti serijski kvar na tim modelima, a neki su to uspješno riješili i samom promjenom (koruptirane) SD kartice za navigaciju. Testiram sad vožnju s originalnom, starom Naviteq 2009/2010 karticom pa ću vidjeti i javiti...

Pozz! 😎
« Zadnja izmjena: Srpanj 16, 2017, 10:58:11 od MacSlavko »

Offline striker5

• Forumaš
  • Auto: Peugeot 407
« Odgovori #41 u: Siječanj 02, 2018, 09:04:50 »
Pozdrav svima. Malo bih opet kopao po ovoj temi ako netko ima volje.
Imam pitanja u vezi sa svojim ekranom u 407-ici. Čitajuči ove postove,  nisam našao baš neki odgovor zadovoljavajući, em nisam baš stručan po tom pitanju em su svi ugrađivali tablete umjesto original navigacije.
E sad ovako. Vozim Peugeot 407, 2005. godina. Zasad sam prezadovoljan, jedino bih htio multimediju unutra kao što sam imao u prijašnjem autu, ne toliko zbog navigacije, već gledanja videa (spotovi, crtani filmovi za dijete i sl). U autu mi je tvornički onaj veliki ekran, sad ja ne znam jel to rt3 ili rt4 (piše na njemu mp3 i gsm). Na youtube sam vidio da je lik osposobio taj ekran da gleda video u vožnji, stavio neki prekidač (pošto je tvornički valjda blokirano da video ne može raditi u vožnji), i ljudima slao shemu kako to napraviti.
Može li mi tko pomoći jel tako šta izvedivo, ili bih morao kupiti onu multimediju sa aliexpresa ili ebaya (ali to mi je glupo baciti 3-4 tisuće kuna kad već imam tvornički ovaj veliki ekran). I zna li netko kako da promijenim jezik na  tom ekranu, jer auto je iz francuske i traži me onaj neki kod, a ja nemam taj cd.  :help:
Eto sad sam nadrobio svega. Unaprijed zahvaljujem na pomoći, iako mislim da se nikome s ovakvom problematikom ne da zezati, barem sudeći po servisima u mojem gradu (ili ne znaju ili im se ne da  :tres:).

Offline MacSlavko

• 308
« Odgovori #42 u: Siječanj 02, 2018, 14:22:16 »
Odgovor na ovo pitanje ti ju originalnom postu (407 multimedija):
http://peugeot-klub.hr/forum/index.php?topic=14823.msg237866#msg237866

Pozz!

Offline MacSlavko

• 308
« Odgovori #43 u: Siječanj 17, 2018, 19:53:56 »
Do dana današnjeg nisam riješio problem restarta uređaja.
Pokušaji rješavanja te situacije opisani su u zasebnoj temi ovdje: http://peugeot-klub.hr/forum/index.php?topic=14818.0.

Ovih dana nabavljam drugi RNEG uređaj, nadajući se onoj narodnoj "više sreće drugi put" pa ćemo vidjeti...

Nego, htio bih dodati jedan važan detalj glede one sheme spajanja žica za monitor (ako netko bude to radio); uz žice 1(+) i 2(Backlight) treba žice 3 i 6 (obje su masa) upiknuti u smeđi konektor displaya, te samo pinove 4 i 5 ostaviti prazne (na onoj shemi su spojeni samo 1,2 i 3).
Ako se ne učini tako slika na Displayu u Peugeotu bude okrenuta naopako! Npr. na C4 Grand Picasso taj isti monitor stoji montiran obratno pa se ispravna orjentacija slike na displayu regulira upravo tim dvama pinovima.

Eto!
« Zadnja izmjena: Siječanj 17, 2018, 20:24:50 od MacSlavko »

Offline MacSlavko

• 308
« Odgovori #44 u: Lipanj 27, 2018, 21:38:01 »
Ne znam kamo bih ovo postao, pa stavljam tu:

Zones of Alert ili Risk Areas 01.04.2018. za RNEG možete preuzeti ovdje: https://www.dropbox.com/sh/hlsafq3h5ki0au6/AAClwR1j-6AT_qdipdHAQ-Kta?dl=0

PS iako Hrvatska službeno nije podržana, mene je nekidan upozoravao na radare i policijske kamere u Rijeci, Crikvenici i Novom Vinodolskom. Poznanik mi javlja da radi također i u Splitu. Pa eto, slobodno si preuzmite ova dva file-a i zamijenite ih s postojećim (outdated files) na svojoj SD kartici...

Offline MacSlavko

• 308
« Odgovori #45 u: Lipanj 12, 2019, 12:38:26 »
Nakon dosta uloženog truda da RNEG proradi kako treba, došle su u prosincu 2018 i nove službene karte za taj uređaj pa je nekih 5 mjeseci sve bilo super!

Onda se 06. travnja 2019. dogodio tzv. GPS Week Number Roll Over pa nakon toga neki GPS uređaji (osobito RNEG) nisu više znali točno računati vrijeme. Svi koji su imali uključenu opciju "Synchronize via GPS" odjednom su "otišli" na 24.08.2099.

To samo po sebi ne bio bilo strašno (da se ručno podesiti), no problem je dublji: pogledom na Service Menù vidljivo je da je sistem ostao u 2099. god. (unatoč ručno namještenom vremenu i datumu za Display) i očito zbog toga satelite traži na krivom mjestu / frekvencijama, te ih slabo nalazi! Ovisno o području može se dogoditi da uređaj nađe tek 2 do 6 satelita i to nakon dužeg vremena (skeniranja).
To onda znači da će pozicija na karti često biti netočna, da će ponekad u potpunosti nestati karte sa zaslona (ili samo plava crta putanje), te da će procijenjeno vrijeme stizanja (ETA) biti neprecizno a nadmorska visina će zasigurno biti kriva.

Konkretno, u kraju gdje se ja najčešće krećem, imao sam na raspolaganju svega 2 do max. 4 satelita (nakon nekih 10-ak minuta traženja) što je nedovoljno za pravilan rad urađaja, a definitivno nedovoljno za točnu nadmorsku visinu. Uglavnom sam bio na nigdje ili na -50m, a često sam se "vozio i po moru" (amfibija):

« Zadnja izmjena: Lipanj 12, 2019, 12:58:21 od MacSlavko »

Offline MacSlavko

• 308
« Odgovori #46 u: Lipanj 12, 2019, 12:55:04 »
Onda sam mjesec i pol dana tražio rješenje: čitao i pisao po raznim stranim forumima (najviše GPSPower.net), pisanja Peugeotu HR, Peugeotu UK, Harman-Beckeru, ADAC-u i inima, uvidio sam da PSA, za razliku od npr. Tom-Toma, Carminata, Mercedes-Harmana i drugih proizvođača navi-uređaja, ne želi niti priznati problem (upućuju korisnike da isključe opciju sinkronizacije vremena i datuma s GPS satelitime, te da ručno namjeste vrijme??).
Nakon tel. razgovora s najbližim ovlaštenim servisom (nemaju pojma o problemu - morao sam im sve ovo objašnjavati...) shavio sam da nema smisla čekati nekakav novi Firmware koji bi riješio problem, jer PSA već godinama ne surađuje s Harman-Beckerom, a i sam HB više ne postoji, nego samo Becker, pa jednostavno nema tko to odraditi (financirati) te se oni eto prave blesavi, prebacuju lopticu s jednog na drugog i čekaju da se ljudi porestanu žaliti (valjda)...

Budući sam "picajzla" tj. volim da stvari rade onako kako treba, nabavio sam stoga jedan RT5 uređaj iz slupane 407-ice (2008.) i ugradio ga, skupa s originalnom GPS/GSM antenom i video ulazom, umjesto ovog beznadnog RNEG-a!

I sad stvari opet rade kako treba! Uređaj nalazi između 6 i 11 satelita, ima unutarnji HD za karte i glazbu, priključak za USB (MP3) pa čak i video ulaz!
Karte su, nažalost starije: iz 2016, korisničko sučelje je također malo zastarjelo u odnosu na RNEG, ali barem sam uređaj radi kako treba, te ima navedene dodatne funkcije koje popravljaju dojam (USB i video). Ne restarta se, ne pregrijava, čak brže nalazi putanju (npr. kad izaberem neku drugu ulicu pa mi mora preračunati putanju) iako su mu karte na unutarnjem 5.400 rpm HD-u, a na ne na SD kartici kao kod RNEG koja bi trebala biti brža, te sve duruge funkcije (komande ispod volana, BlueTooth smartphone itd.) normalno rade!

Eto, čisto da imate jedan "update" situacije...  :D:
« Zadnja izmjena: Lipanj 12, 2019, 13:10:57 od MacSlavko »

Offline marek407

• 308
  • Auto: 407 2.0 HDi SPORT 16V
« Odgovori #47 u: Lipanj 14, 2019, 13:07:47 »
Ukoliko kome treba ugradnja navigacije, svakako preporuka MacSlavko, ima sve u malom prstu, meni ugradio RNEG u moj 407 iz 2006. I kod mene se desilo ovo sa ručnim namještanjem datuma, al ja lovim više satelita i u boljem je stanju nego njegov prije zamjene.

Offline Pop 971

• Forumaš
« Odgovori #48 u: Srpanj 02, 2019, 21:40:03 »
Pozdrav , ugradio sam rt 5 u peugota 407 2,0 hdi 2005 godina i imam problem na displeju mi se kad otvorim meni nepojavljuje opcija za klimu a nema ni na zaslonu ikonice za klimu već samo kompas na tom mjestu , sve ostalo radi i funkcije sa volana normalno se prikazuju
Nisam još dijagnostikom učitao vin broj pa se čuje onaj bip (navi je polovna sa sw 407 )
Pitanje : dali je moguće da zbog vin broja nemam tu opciju klome ili je nešto drugo
Hvala unaprijed

Offline MacSlavko

• 308
« Odgovori #49 u: Srpanj 02, 2019, 21:44:12 »
Vrlo vjerojatno da zbog toga nemaš adekvatne funkcije klima uređaja...
Probaj upisati dijagnostikom svoj Vin broj (to se može i preko Delfii dijagnostike u bilo kojem servisu) pa ćeš onda vidjeti kakva je situacija…

Offline Pop 971

• Forumaš
« Odgovori #50 u: Srpanj 02, 2019, 22:23:34 »
Planirao sam to ovih dana dok uhvatim vremena . Mada me tu malo zabrinjava što nema opcije u glavnom meniju .
Čim upišem vin pisaću jeli to bio uzrok .

Offline mara-

• RCZ
  • 307
  • Auto: Pežo 307
« Odgovori #51 u: Srpanj 03, 2019, 21:03:20 »
Treba i VIN i podesiti da sada imaš RT5, ne znam šta si do sada imao.

Offline Pop 971

• Forumaš
« Odgovori #52 u: Srpanj 04, 2019, 12:20:48 »
Pozdrav mara-
Do sad sam imao ja mislim RD3 .pa sam naletio na taj RT5 za svega 100 eura sve sa displejom .

Offline mara-

• RCZ
  • 307
  • Auto: Pežo 307
« Odgovori #53 u: Srpanj 04, 2019, 18:24:41 »
Moraš potražiti po dijagboxu, mora se sad konfigurisati da imaš RT5 i da nemaš više višenamjenski ekran.