Peugeot Klub Hrvatska

Autor Tema: Turbo punjač  (Posjeta: 12133 vremena)

Offline zjoster

• 308
  • Auto: P 407 1,6 hdi
Turbo punjač
« u: Prosinac 30, 2015, 10:54:32 »
Na putu doma po autoputu sam par puta osjetil miris po zagorjelom ulju,drugi dan sam išel pogledat da vidim kaj je.Na turbu je čađa i na onom ventilu od turba dolje je puno ulja, koje je kapalo na ispušnu granu.Otišel sam kod svog mehaničara i rekel je da bi trebalo zamjenit turbo.Malo mi je to čudno jer auto normalno vuče,ništ ne fućka ni jednu grešku ne javlja.Pa se postavlja pitanje jel stvarno turbo il kaj drugo.
Dok dojde auto doma stavim slike.

Offline Sasa D

• 308
  • Auto: Peugeot 407 sw 1.6hdi
Odg: Turbo punjač
« Odgovori #1 u: Prosinac 30, 2015, 11:09:16 »
Trenutno sam i ja u slicnom problemu.Osovina turba mi ima lufta i pocelo mi je nestajat ulja.Turbina mi je curila pa sam to predihtao i sad ne curi,ali ulje preko iberlaufa se sliva kroz zracno crijevo i ulazi u turbinu.Smrdi na izduvu.
Ali kod mene  izgleda glavni problem napravio papir koji sam prije neki dan nasao u donjem crijevu interkulera.Naime predhodni vlasnik je mijenjao turbinu i izgleda je majstor koji je to radio zaboravio papir u crijevu interkulera.Od kad sam auto kupio auto nije dobro vuklo,svi majstori su govorili razlicite dijagnoze,ali sam izgleda napokon nasao glavni uzrok.
Evo sta sam izvadio :

Kolega Zjoster,
pogledaj prvo ima li osovina turba puno lufta i cuje li se mnogo kad dodajes gas?Tros li ti ulje?Trebas da zamjenis gumicu na gornjem dijelu turba na spoju sa plasticnim crijevom,jer ti tu pusta ulje,mada je to boljka kod svih 1,6hdi motora.To sto je zacadila turbina je od spoja turba i cijevi katalizatora na salni ispusta cadj.Nije selna dobro postavljena.Kod mene je isto crna turbina.

Offline zjoster

• 308
« Odgovori #2 u: Prosinac 30, 2015, 11:21:33 »
Kolega Zjoster,
pogledaj prvo ima li osovina turba puno lufta i cuje li se mnogo kad dodajes gas?Tros li ti ulje?Trebas da zamjenis gumicu na gornjem dijelu turba na spoju sa plasticnim crijevom,jer ti tu pusta ulje,mada je to boljka kod svih 1,6hdi motora.To sto je zacadila turbina je od spoja turba i cijevi katalizatora na salni ispusta cadj.Nije selna dobro postavljena.Kod mene je isto crna turbina.

Hvala sasa d...dal si sam menjal te djelove koje si naveo ili si vozil kod nekog da ti to uradi....?
Ulje nisam kontroliral,bum pogledal dok dobim auto.

Offline Sasa D

• 308
« Odgovori #3 u: Prosinac 30, 2015, 12:11:59 »
Sto se tice curenja ulja to mozes sam odraditi,zamjenom gumice originalni broj je (1440 81).To sto cadi je malo komplikovanije za odraditi jer treba puno sarafat,a provjera osovine turba je takodje lagan posao, skines crijevo zraka sto ide na turbo i prstom probaj da mrdas osovinu.Valjalo bi da odpojis i donje crijevo interkulera da provjeris ima li ulja u crijevu i interkuleru.Tu samo odvrnes selnu na crijevu i svuces crijevo.Odradi to pa javi rezultate.

Offline fabricio1

• 508
  • Auto: Peugeot 407SW 2.0HDI, AUDI A4 2.0TDI
« Odgovori #4 u: Prosinac 30, 2015, 14:25:25 »
Saša D : Di se to konkretno nalazi...može neka šira slika da vidim gdje je to konkretno., tj gdje je gornji dio turba

Offline domy_os

• Član kluba
  • RCZ
  • Auto: Honda Civic 9th Gen
« Odgovori #5 u: Prosinac 30, 2015, 14:57:37 »
Kad digneš haubu, odmah gore je turbo punjač. Desni dio, kad gledaš od naprijed, je za nabijanje zraka u usis, a preko vratila ga pokreće lijevi dio koji je spojen na ispuh. Na to si mislio? Ako gledamo putanju zraka, prije turbo punjača imaš još iberlauf i tu najčešće i dolazi ulje. U manjim količinama je normalno.

http://c4owners.org/plugins/forum/attachment/19153/1304190290_19153_FT130698_1304017780_12520_ft0_c4_turbo_pipe_002.jpg

Offline Erestor

• Član kluba
  • 308
  • Auto: Peugeot 308
« Odgovori #6 u: Prosinac 30, 2015, 15:28:11 »
Pogledaj dobro od kud curi ulje na granu. Ovo crijevo metalno sto je na spojeno metalnim vijkom na turbo podmazivanje i koliko sam vidio to je svima cadjavo ali ulje nesmije curiti. Ukoliko curi na tom crijevu promjena turba nece ti pomoci jer nije kvar u njemu. Ja sam svojevremeno mislio promjeniti to crijevo ali dok ne curi ne diram. To crijevo je jako lose rijeseno i zbog toga svi kojima je riknuo turbo na 1.6 hdi jer zbog sita u karteru jer je crijevo sve manje prohodno i turbina se sve manje i manje podmazuje. Otuda je taj motor na losem glasu a sito kosta 150 kn i preporucljivo je mijenjati ulje svakih 10tk

Offline Sasa D

• 308
« Odgovori #7 u: Prosinac 30, 2015, 15:52:26 »
Ulje curi na iberlaufu jer je gumica oslabila i na gornjoj strani turba na spoju sa plasticnom cijevi.Nikom ne curi ulje na tom sarafu na vrhu metalne cijevi.Dobro se vidi na gornjoj slici gumica na bijelom dijelu crijeva.Ja sam nju zamjenio i nemam vise curenja,a na gornjem dijelu turba ima zelena gumica koja oslabi na spoju sa plasticnim crijevom pusta ulje iza turbine i sliva se na ventil turba pa djeluje da tu curi.

Offline Sasa D

• 308
« Odgovori #8 u: Prosinac 30, 2015, 16:09:45 »

Evo slike gdje curi ulje na turbini i sliva se niz nju do ventila.
To je desno od natpisa Garret.Tu su dva sarafa koja se odvrnu i skine se plasticno crijevo i tu se nalazi ova zelena gumica.

Evo nadjo pravi prikaz gdje se nalazi gumica koja propusta ulje.To je gumica oznake a)
« Zadnja izmjena: Prosinac 30, 2015, 16:24:15 od Sasa D »

Offline zjoster

• 308
« Odgovori #9 u: Prosinac 30, 2015, 16:29:24 »
Hvala Sasa D...i meni se čini da bi to moglo biti jer mi auto normalno radi i vuće...za par minutam poslikam i stavim slike...

Offline zjoster

• 308
« Odgovori #10 u: Prosinac 30, 2015, 16:44:45 »
Evo slika...ulja u mašini ima i ne fali ništa,sutra ujutro idem rastavim taj dio da vidim gumicu,pa je zamjenim.Bi bilo kaj ak bi opral taj dio gdje je masno?

1

2

3

4

5
« Zadnja izmjena: Prosinac 30, 2015, 17:30:47 od zjoster »

Offline Sasa D

• 308
« Odgovori #11 u: Prosinac 30, 2015, 17:42:51 »
Kod tebe je kompletno crijevo od ulja.Zamjeni obavezno gumicu,pa ces vidjeti situaciju,a slobodno sve ocisti,najbolje naftom pomocu prskalice i krpe.Vidi situaciju u interkuleru.

Offline zjoster

• 308
« Odgovori #12 u: Prosinac 30, 2015, 17:45:32 »
Vidi situaciju u interkuleru.
ovo ne kužim,di je taj interkuler i kaj nek pogledam?  ovo crveno zaokruženo ili ?

Offline Sasa D

• 308
« Odgovori #13 u: Prosinac 30, 2015, 17:52:53 »
ovo ne kužim,di je taj interkuler i kaj nek pogledam?
Interkuler ti je sa desne strane pored hladnjaka motora,prati gumeno crijevo koj ide sa ovog plasticnog masnog crijeva,dole gdje ulazi u interkuler tu skini crijevo i vidi ima li koliko ulja?

Offline zjoster

• 308
« Odgovori #14 u: Prosinac 30, 2015, 17:55:37 »
na to misliš...

ok,a treba biti ulje ili?

Offline Sasa D

• 308
« Odgovori #15 u: Prosinac 30, 2015, 18:47:27 »
 Ne treba,ali ako ga ima sto manje to bolje.To je to crijevo i isprati ga dalje do ulaza u interkuler.Tu ga provjeri na ulazu u interkuler.

Offline zjoster

• 308
« Odgovori #16 u: Siječanj 12, 2016, 16:48:11 »
Oprana je mašina na tom dijelu  gdje je bilo ulja i zamijenjena je O-ring gumica(zelena na turbu punjaču),slijedi par dana vožnje da se vidi gdje izlazi ulje,ako ga ne bude...pretpostavka je na O-ring gumici,kak je navel i saša d...ugl. javim za par dana rezultate.

Offline Žile

• 308
  • Auto: Peugeot 508 2.0 HDi
« Odgovori #17 u: Siječanj 13, 2016, 09:16:15 »
A šta ako u intercooleru ima ulja? Kako to očistiti? Odnosno jeli turbini odgovara to podmazivnje uljem preko crijeva koje ide od intercoolera ili? I odakle uopće se sliva ulje u intercooler?
IN HOC SIGNO VINCES

Offline Sasa D

• 308
« Odgovori #18 u: Siječanj 13, 2016, 09:27:30 »
Zjoster,
Jesi li prekontrolisao stanje u interkuleru ima ulja?
Zile,
Ulje u interkuler dolazi iz turbine.Idealno je da ga nema,ali ako ga vec ima neka bude sto menje jer to ti je pokazatelj kakva je turbina.

Offline Žile

• 308
  • Auto: Peugeot 508 2.0 HDi
« Odgovori #19 u: Siječanj 13, 2016, 11:08:28 »
A kako ga očistiti iz intercoolera i šta se sa njim događa, di ono ide dalje?
IN HOC SIGNO VINCES